Düzce Samandere Şelalesi Resimleri – Fotoğrafları

Samandere Şelalesi TA-01

 

Düzce’nin güneydoğusunda, İl merkezine 26 km. uzaklıkta yer alan Samandere Şelalesi, Samandere Köyü sınırları içinde bulunmaktadır. Bulunduğu köye adını veren, tabiat olaylarının meydana getirdiği özellikler ile oluşan Samandere Şelalesi, doğal oluşum özellikleri ile Milli Parklar Kanunu gereğince ve Orman Bakanlığınca “Tabiat Anıtı” olarak tescil edilmiştir. Ayrıca buradaki 500m. Yükseklikteki ağaçlar ve iki küçük şelale ile Cadı Kazanı denilen bölümde tescillidir.

Samandere Şelalesinde, ağaçların arasından şiddetle akan sular, beyaz köpükler halinde dökülerek cadı kazanı içinde derin kayalıkların arasında adeta kaynamaktadır. Şelalenin arkasındaki kayanın içinde, doğal olarak oluşan mağara ile bir ara kaybolan sular biraz ilerden tekrar ortaya çıkarak akışını sürdürmektedir.

Tabiat Anıtı olarak ilen edilen Samandere Şelalesi, koruma altına alınmış doğal bir varlığımızdır. Zengin bitki örtüsünün su sesi ile bütünleştiği şelalede, mesire ve piknik alanları, doğa yürüyüş parkurları, kamp alanları, orman içi dinlenme yerleriyle muhteşem bir doğagüzelliğine sahiptir. Tem Otoyoluna 20km. D-100 Karayoluna 26km.mesafededir.

 

IMG_0030

s1 s2 s3 s4 s5 s6 s7 s8 s9 s10 s11 s12 s13 s14 s15 s16 s17 s18 s19 s20 s21 s22 s23 s24 s25

Adı Samandere Şelalesi Tabiat Anıtı
İli  Düzce
İlçesi  Merkez
Köyü  Samandere
Mevkii  Köyiçi
Mülkiyeti Orman
Orman İşletmesi Düzce Orman İşletme Müdürlüğü, Samandere Şefliği
Serisi .
Bölme No .
Mescere Tipi .
Büyüklüğü 10 Ha
Tipi Tabiat Anıtı
İlk Tescil Tarihi 19/12/1988
Teslim Tarihi
Özellikleri ve Kaynak Değeri Çavlan, çağlayan ve cadı kazanı gibi ilginç jeolojik özellikler ve yer yer anıt ağaçların da var olduğu zengin ve bakir bitki örtüsüne sahip oluşu.
Vejetasyon
Ulaşım Düzce Merkeze 24 km
TEM Düzce Çıkışına
TEM Kaynaşlı Çıkışına 34 km