Cumhuriyet Döneminde Düzce

1. Atatürk’ün Düzce ziyareti. 18 Temmuz 1934 yılında gerçekleşen bu ziyarette, azınlıkların baskı gördüğü yolundaki istekleri üzerine Atatürk “azınlıklar da bizim vatandaşlarımızdır ve bundan böyle eşit muamele göreceklerdir” demiştir. Bu  açıklama Düzce’de davullu duyurularla mahalle ve köylerde ilan edilmiştir. Ayrıca Atatürk “Düzce güzel bir yer sizler burada bahçeli evler yapmalısınız”  şeklinde çok anlamlı bir telkinde bulunmuştur.  Düzce’de İbrahimağa Köyü’ne de “Selamlar” adını vermiştir.

2. Düzceliler 1930 yılında  satın aldıkları bir uçağı o günkü adı ile Tayyare Cemiyeti’ne “Düzce” adı ile hediye etmiştir.

3. Atatürk’ün Düzce’yi ziyaretinden bir yıl sonra, 18 Temmuz  “Atatürk Günü” olarak kutlanmaya başlanmıştır. (Atatürk’ün Düzce’ye gelişinde ikram edilen ayrandan dolayı Selamlar Köyü sakinleri bugünü “Ayran Bayramı” olarak kutluyorlar.)

4. Düzce’de sosyal yaşam, örnek gösterilecek düzeyde idi.  1932 yılında bir düğün. Bugün hala aynı adı taşıyan İstanbul Caddesi’nde renkli  konvoy görüntüleri yaşanırdı.

5. Düzce’deki sosyal yaşamdan örnek bir görüntü. Bayanlar kahvehanelerde otururdu. Erkekli gruplarla aynı çatı altında yan yanalardı. Üstelik kıyafetleri de son derece  moderndi.
Not:Fotoğraflar Lütfü Şimşek’in albümünden alınmıştır.